ZACISKARKI DO TULEJEK ENERGOTYTAN 2018
2017-07-08

 

Prawidłowe zakańczanie przewodów, oraz łączenie ich w rozdzielnicach, przyłączach i puszkach instalacyjnych jest istotnym elementem układów pewnego i bezpiecznego przesyłu, rozdziału i użytkowania energii elektrycznej.        

 

Łączenie i zakańczanie przewodów poprzez zaprasowywanie jest o wiele szybsze i pewniejsze od lutowania końcówek w których miejsce styku ulega utlenianiu co prowadzi do przegrzewania się, a co za tym idzie może powodować uszkodzenie przewodów oraz aparatury, a często także prowadzi to powstawania pożarów. Praski ENERGOTYTAN dzięki swej zwartej konstrukcji i możliwości swobodnej obsługi jedną ręką zapewniają doskonałe efekty pracy nawet w trudnodostępnych miejscach. System matryc użytych w narzędziach zapewnia maksymalną efektywność, łatwość dobierania odpowiednich gniazd zaciskowych oraz powtarzalność wykonanych zacisków.

Najprostszą zaciskarką wprowadzoną na rynek z myślą o instalatorach oraz użytkownikach prywatnych jest Z16 [ rys 1]. Jest to mechaniczna zaciskarka nożycowa służąca do zaprasowywania końcówek tulejkowych nieizolowanych, oraz izolowanych o przekrojach od 0,5 do 16 mm².  Urządzenie cechuje bardzo prosta budowa, łatwość użytkowania, oraz minimalne gabaryty.                  

Kolejną grupą są zaciskarki z matrycami prasującymi na trapez [ rys. 2,3 ] przeznaczona do zaprasowywania tulejek izolowanych, nieizolowanych. Każde urządzenie wyposażone  jest standardowo w jedną matrycę zaciskającą [ rys. 4]. Zaletą serii EXPERT E01416T i MPM jest powtarzalna, dostosowana do standardów, wysoka  jakość zagniatania która została osiągnięta poprzez bardzo precyzyjne wykonanie matryc, oraz kalibrację fabryczną urządzenia. Konstruktorzy zadbali również o zabezpieczeniu przed niedociśnięciem stosując mechanizm pozwalający na otwarcie matryc tylko wtedy gdy złącze zostało już w pełni zaciśnięte. Seria ta została stworzona z myślą o intensywnych pracach monterskich. Zakres pracy zaciskarek to 10-50 mm².  

Zaciskarki mechaniczne Z-10SA i EK303 to kolejna grupa narzędzi służących do szybkiego i pewnego zaprasowywania tulejek na przewodach [ rys.5, 6 ]. Praski w standardzie wyposażone są w automatyczne matryce zaciskające umieszczone w głowicy urządzenia [rys 7,8]. Podczas zaciskania matryca samoczynnie dopasowuje się do zaciskanej tulejki. Zakres pracy zaciskarek to 0,08-16 mm².  

                Wymagania stawiane przez instalatorów i montażystów szaf rozdzielczych dotyczące szybkości i ilości zaciskanych tulejek doprowadziły do wprowadzenia na rynek modeli zaciskarek pneumatycznych E-AC. Urządzenia występują w dwóch wersjach. Pierwsza to stołowa ze sterowaniem nożnym [rys.9], druga ręczna ze sterowaniem ręcznym [rys.10].  Każde z urządzeń obsługuje zakresy tulejek 0,25-10 mm².   

Jak zwykle zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym Działem Handlowym: biuro@energotytan.pl, tel. 50 55 68 776, gdzie można uzyskać informację na temat aktualnej oferty oraz pomoc techniczną.

 

                                                                                                                                                                            Adrian Zając

                                                                                                                                                          www.energotytan.com