Bezpieczna praca na wysokości z produktami marki Tractel
2016-12-08

Energetyka od zawsze była istotnym segmentem rynku dla marki Tractel. Firma ma w ofercie sporo interesujących rozwiązań z zakresu asekuracji pracy na wysokości, urządzeń dźwignicowych czy dynamometrycznych, które mogą usprawnić pracę elektromontera. Produkty zaprojektowane i wyprodukowane w Europie są wzorem jeśli chodzi o bezpieczeństwo, precyzję wykonania i niezawodność.

 

Pierwszym zestawem asekuracyjnym jaki proponujemy dla pracowników z branży energetycznej to uprząż HT45 (zdj.1) doposażona w pas podporowy CE01 (zdj.2) , linkę do nadawania pozycji przy pracy LCM05 oraz podwójną taśmę amortyzującą LSAD z zatrzaśnikami M51. Jest to kompletny zestaw do pracy na stanowisku. Co wyróżnia uprząż HT45 to niezależny system pasów udowych typu alpinistycznego, który gwarantuje bardzo wygodną pracę zarówno w pozycji stojącej jak i w przysiadzie czy podczas wchodzenia po drabinie. Pasy są tak zaprojektowane, że po optymalnym dopasowaniu i dociągnięciu sprzączek, bez względu na pozycję technika system jest wygodny i nie uciska nóg w pachwinach. Jest to gwarancją bezpiecznej i wygodnej pracy przez wiele godzin.

Drugim bardziej zaawansowanym zestawem jest uprząż Electra (zdj.3) z poręcznym urządzeniem samohamownym Blocfor 1.8ESD (zdj.4). Uprząż Electra jest od początku zaprojektowana dla branży energetycznej. Jej wyjątkowość polega na tym, że posiada zintegrowany pas podporowy o możliwości obrotu o 150˚. Dzięki takiemu unikalnemu rozwiązaniu instalator może pracując na stanowisku obrócić się na drabinie i stać do niej tyłem jednocześnie będąc bezpiecznie i wygodnie asekurowanym na pasie obrotowym. Dodatkowo aby zwiększyć komfort Electra posiada tak jak i HT45 niezależne pasy udowe typu alpinistycznego, wygodną wkładkę plecową oraz automatyczne sprzączki zaczepowe. W opcji istnieje możliwość dokupienia systemu elastycznych pasów plecowych typu "Elastrac". Rozciągające się pasy plecowe pozwalają na większą swobodę ruchów podczas pracy (zdj.5).

 

Do pracy na dachach płaskich Tractel proponuje całą gamę certyfikowanych urządzeń samohamownych Blocfor (zdj.6) o długości liny bądź pasa od 5 do 30 metrów. Wszystkie urządzenia są przetestowane i dopuszczone do pracy przy ostrej krawędzi dachu płaskiego.

Cały opisany powyżej sprzęt jako pierwszy w Europie został przebadany i dopuszczony do użytkowania dla pracowników o wadze do 150kg. Urządzenia Blocfor przebadane zgodnie z  wymogami unijnymi CNB/P/11.062 (powyżej 100 Kg) oraz CNB/P/11.060 (do użytku na dachach płaskich).

Najwyższa jakość materiałów oraz wykonania została poparta bezterminowym dopuszczeniem do użytkowania pod warunkiem  stosowania się do instrukcji obsługi oraz robienia regularnych przeglądów okresowych.

 

Kolejną grupą produktów z gamy Tractel są wciągarki linowe oraz łańcuchowe.

Tractel wymyślił, opatentował i rozpoczął produkcję przeciągarek linowych Tirfor® w latach 40tych zeszłego wieku. Do chwili obecnej te niezawodne francuskie urządzenia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów z branży energetycznej. Dużą zaletą tych urządzeń jest wysoka jakość wykonania wpływająca na niezawodność oraz precyzję działania. Dwa czynnik niezmiernie istotne podczas prac montażowych czy serwisowych. Gama wciągarek linowych to 800, 1600 i 3200 kg udźwigu w dwóch typoszeregach: T500 (urządzenia lekkie do pracy mobilnej), TU (urządzenia o wzmocnionej konstrukcji do najcięższych prac). Do każdej wciągarki można zamówić linę o dowolnej długości w zależności od potrzeb i wykonywanej pracy (zdj.7).

 

Oprócz przeciągarek linowych oferta obejmuje też szeroką gamę dźwigniowych wciągników łańcuchowych BRAVO o zakresie udźwigu od 250kg do 6 ton. Dwa najmniejsze w gamie modele 250 i 500 kg są zrobione z aluminium i charakteryzują się małą kompaktową konstrukcją oraz niską siłą potrzebną do manipulowania dźwignią (zdj.8). Wciągnik można zawiesić na pasku w torebce transportowej dostarczanej w standardzie. Większe modele (zdj.9). są skonstruowane z wysokojakościowej stali pokrytej farbą proszkową. Najważniejszym elementem jest łańcuch, który pokryty jest warstwą Corolime®. Jest to opatentowany system galwaniczny zabezpieczający przed korozją oraz zwiększający właściwości samosmarujące (łańcuch nie wymaga smarowania).

 

Ostatnim produktem, który jest wykorzystywany przez elektromonterów to dynamometry (zdj.10). Najnowszym i najbardziej popularnym modelem jest Dynafor LLZ2. Jest to najbardziej kompaktowe urządzenie na rynku, które bez problemu można przenieść i zamontować podczas pracy na słupie energetycznym. Waga urządzenia 3,2t to tylko 93gr. Gama LLZ2 składa się z 5 modeli o następujących maksymalnych wartościach pomiarowych: 1t, 3,2t, 6,3t, 12,5t, 20t. Precyzja działania tych jednostek to 0,3% skali. Dynamometry posiadają wbudowany czytelny wyświetlacz zasilany bateryjnie. Sprzęt dostarczany jest w wygodnej walizeczce transportowej (zdj.11).